Paríž ´09

            Na exkurziu do Paríža sme sa tešili už od začiatku roka 2009, no až 12. septembra sme sa konečne dočkali a vyrazili v ústrety hlavnému mestu Francúzska, ale i nádherným zážitkom.

            Do Paríža sme dorazili 13. septembra ešte pred rannou špičkou. Našou prvou zastávkou bolo La VilletteMestečko vedy a techniky. Pofotili sme sa pred zvláštnou bublinovou stavbou – La Géode a prešli si expozície, ktoré práve neboli zavreté. Najväčší úspech však malo určite hydraulické 3D kino CINAXE, v ktorom nás okrem 3D efektov prekvapili aj „hádzavé“ efekty. Nasledovala cesta metrom na Pont Neuf – Nový most, ktorý je síce najstarší, no mal na svoju dobu nový spôsob stavby. Po krátkej prechádzke a prestávke prišla na rad prehliadka ostrova Cité a pravého brehu Seiny. Navštívili sme Notre-Dame, zvonka sme si prezreli radnicu, múzeum moderného umenia Centre Georges Pompidou a zamierili sme k nákupnému stredisku Des Halles, kde sme dostali rozchod. Keďže bola nedeľa a všetky obchody zatvorené, naše peňaženky moc neutrpeli. Po tomto krátkom rozptýlení sme prešli okolo Louvru a vydali sa objavovať krásy Latinskej štvrte. Videli sme Francúzsky jazykový inštitút, Sorbonnu – starobylú parížsku univerzitu, Pantheón a chvíľu sme pobudli aj v nádherných Luxemburských záhradách. Po takomto krásnom a vyčerpávajúcom dni sme sa ubytovali v hoteli F1.

            14. septembra sme vstávali skoro, pretože nás opäť čakal bohatý program. Naše prvé kroky viedli do urýchľovača častíc Synchrotron SOLEIL, kde sme okrem pier a CD-čiek získali aj nové vedomosti z fyziky. Po takomto vedeckom zážitku nás zase čakala kultúra a s ňou i Versailles. Aj keď sme sa nedostali do vnútra zámku a videli „len“ záhrady, stálo to za to. Park bol úžasne veľký s nádhernými sochami, fontánami a „francúzsky“ pozastrihávanými stromami a kríkmi. Skrátka, kto nevidel, neuverí. Nasledovala prehliadka Louvru. Niekto raz spočítal, že keby sme chceli vidieť všetky exponáty v tomto múzeu, museli by sme tam stráviť dva mesiace a dva týždne, čo sme my ani zďaleka nemohli. Prezreli sme si však niektoré slávnejšie diela ako je Mona Lisa, ktorá mnohých prekvapila svojou veľkosťou (alebo skôr „malosťou“?), Venuša z Miletu, Niké, či Svadba v Káne Galilejskej. Milovníci Dana Browna by si prišli na svoje. Po tomto úchvatnom zážitku sme sa posilnili a zamierili na Montmartre – slávnu parížsku štvrť. Nemohli sme si nevšimnúť vysvietený Moulin Rouge a samozrejme chrám Sacré-Coeur. Tento Kostol Najsvätejšieho srdca mňa osobne najviac ohúril, no nie len svojím umiestnením na kopčeku, ale aj najväčšou mozaikou na svete. Väčšina z nás sa tešila na nočnú plavbu loďou a po Montmartri sa nám prianie splnilo. Našu pozornosť najprv zaujala vysvietená „Eiffelovka“, no neskôr i Invalidovňa, Múzeum Orsay, Notre-Dame, či Louvre. To by nebol Paríž, keby nezačalo pršať, takže sme sa do hotela vrátili celí premočení, no šťastní a plní dojmov.

            Posledný deň, 15. september, sme začali výstupom na Eiffelovu vežu, odkiaľ sa nám naskytol úžasný pohľad. Videli sme Víťazný oblúk, Invalidovňu, budovu rozhlasu, modernú štvrť La Défense i povestný Boulognský lesík. Z veže sme zamierili na námestie Trocadéro, kde sme sa ešte odfotili s „Eiffelovkou“ a pokúpili nejaké drobnosti. Rozchod sme však dostali až pod Víťazným oblúkom. Prešli sme sa po slávnej Avenue Champs-Elysées, zaspievali si, nakukli do výkladov svetoznámych značiek a vydali sa k soche Charlesa de Gaulla, kde sme sa mali stretnúť. Chvíľu sme čakali na oneskorencov a potom sme sa vydali k Invalidovni. Je to jeden krásny palác, kde je, okrem Múzea armády, pochovaný aj legendárny francúzsky cisár Napoleon Bonaparte. Ešte sme sa prešli po krvavom Námestí Svornosti a opustili mesto.

            Paríž je naozaj jedno z najkrajších miest na svete a všetci, ktorí sa z neho vrátia sú očarení. Podľa môjho názoru sa exkurzia vydarila, za čo vďačíme nielen obetavým pani profesorkám, ale aj skúsenému a profesionálnemu sprievodcovi.

 

                                                                                                                      Katarína Hradská

                                                                                                                              septima

 

Deutsches muzeum

La Vilette

Louvre

Les Halles

Notre Dame

Pantheon

Soleil

Trocadero – La Tour Eiffel

 

 

Synchrotron Soleil

 

Začiatkom septembra sme sa so spolužiakmi mali možnosť navštíviť jedno z najmodernejších vedeckých pracovísk svetového významu – Synchrotron Soleil v Paríži. Približne hodinová exkurzia po celom pracovisku na nás urobila veľký dojem rovnako ako pútavá prednáška spojená s ukážkou nevšedných pokusov.

Dozvedeli sme sa, že  Synchrotron je veľmi dômyselné zariadenie. Jeho hlavnou prednosťou je, že umožňuje prácu vedcom všetkých oblastí, od biológie až po jadrovú fyziku. V samotnom cyklotróne sa vytvára elektromagnetické vlnenie vo vlnových dĺžkach veľmi širokého rozsahu, to znamená, že okrem viditeľného svetla obsahuje aj mikrovlny, infračervené, ultrafialové, röntgenové a gama žiarenie. Pomocou elektromagnetického vlnenia konkrétnej vlnovej dĺžky je možné analyzovať proteíny, organické zlúčeniny a množstvo iných materiálov. Výhodou Synchrotron Soleil je, že vedci majú prakticky k dispozícii všetky vlnové dĺžky, takže sú schopní skúmať veľmi široký rámec vzoriek.

Na mňa osobne však najviac zapôsobil prístup vedúcich zariadenia k vede. Do Synchrotron Soleil sa totiž môže dostať ktorýkoľvek  vedec zo sveta, pokiaľ vie, že jeho použitie mu v práci môže pomôcť. Pochopiteľne najprv musí prejsť istým výberovým konaním, ale za svoju návštevu ani ubytovanie nebude musieť nič zaplatiť. Práve tieto fakty ma presvedčili o tom, že vo vede nejde len o biznis ako by sa často mohlo zdať, naopak vo vedcoch stále žije akási akademická solidarita, alebo ochota deliť sa o poznatky.

Každému, kto sa aspoň trocha zaujíma o súčasnú vedu a výskum úprimne prajem navštíviť toto mimoriadne zariadenie. Nie je to totiž len veľké technické a architektonické dielo, ale  i miesto, kde sa v každej chvíli môžu zrodiť inovácie ktoré zmenia svet.

   

 

 

Filip Kunč,VIII.OG